prespal
Oferta

» Oferta » Produkcja » Roler Foka


Roler Foka

Opis techniczny

Urządzenie do łatwego i szybkiego stawiania foka oraz jego "zrzucania" poprzez rozwijanie i zwijanie na odpowiednio wyprofilowanej rurze, osadzonej obrotowo na sztagu. Bardzo przydatną cechą rolera jest możliwość dowolnego refowania foka w trakcie pływania. Wszystkie te czynności wykonuje się z kokpitu jachtu.

Roler foka montowany jest na sztagowaniku, przy pomocy strzemiona, na współnym bolcu z dolną końcówką sztagu. Lina sztagu przechodzi swobodnie wewnątrz rolera. Obciążenia osiowe sztagu nie przenoszą sie na roler. Działają na niego tylko siły wynikłe z naciągu fału foka, oraz obciążenia promieniowe pochodzące od naciągu szotów i pracy żagla.

Podnoszenie foka nie wymaga tak silnego wybierania fału jak przy foku na sztagu. Należy tylko doprowadzić do lekkiego napięcia likliny foka.

Części obrotowe rolera osadzone są na łożyskach tocznych zabezpieczonych przed wilgocią pierścieniami uszczelniającymi.

Zespoły szpuli i wodzika zmontowane są kompletnie przez producenta i zabezpieczone specjalnym klejem przed rozkręceniem się. Demontaż jest możliwy po podgrzaniu do temperatury 120 C. Podstawową długością obliczeniową rolera jest 8 mb. rur, dopuszcza się zwiększenie długości rur do 9 mb. Na sztag należy stosować linę sztywną Ø 4 mm wykonaną ze stali kwasoodpornej.

Wykaz elementów dostarczonych w komplecie długości 8 mb rur.

1. Szpula kompletna - 1 szt.
2. Wodzik kompletmy - 1 szt.
3. Rura dł. 2m z wycięciem - 1 szt.
4. Rura dł. 2 m - 3 szt.
5. Łącznik rur - 3 szt.
6. Tulejka ślizgowa - 7 szt.
7. Korek (zamknięcie szczytowe) - 1 szt.
8. Końcówka górna sztagu - 1szt.

Montaż

Detale zabezpieczone taśmą samoprzylepną należy zmyć rozpuszczalnikiem nitro. Stsosowanie środków ściernych prowadzi do zniszczenia tlenkowej warstwy ochronnej.

Przed przystąpieniem do motażu należy zaopatrzyć się w dolną końcówkę sztagu, odpowiednią do posiadanego sztagownika czy urządzenia ułatwiającego stawianie masztu. Ponadto należy znać długość sztagu od oczka końcówki dolnej do oczka końcówki górnej.

W gnieździe sworznia obrotowego szpuli umieścić tulejkę ślizgową i przeprowadzić przez szpulę linę sztagu. Zawalcować na sztagu dolną końcówkę sztagu i spiąć ją wspólnie ze strzemionem szpuli przy pomocy przetyczki Ø 8 mm. Na linę sztagu nad szpulą nasunąć 6 tulejek ślizgowych. Przyciąć linę sztagu na odpowiednią długość, osadzić górną końcówkę sztagu (sprawdzić długość całego sztagu) i zwalcować końcówkę.

Przy pomocy przylepca unieruchomić tulejki w pobliżu górnej końcówki i przeprowadzić sztag przez rurę z wcięciem. Natłuścić czop sworznia obrotowego szpuli, osadzić nan nim rurę zi zabezpieczyć wkrętem. Dwie tulejki ślizgowe przesunąć po sztagu w pobliże końca zamontowanej rury i osadzić je wraz ze sztagiem w łączniku rur. Po natłuszczeniu wsunąć łącznik w rurę do połowy długości i zabezpieczyć wkrętem.

Przeprowadzić sztag przez kolejną rurę i osadzić na łączniku. Następnie dwie tulejki umieścić w łączniku i wsunąć w koniec rury. W podobny sposób zamontować rurę trzecią. Jeżeli długość sztagu nie pozwala na zamontowanie ostatniej całej rury to należy ja przyciąć na taką długość aby po zamontowaniu jej i wyprostowaniu sztagu - od końca rury do główki górnej końcówki sztagu pozostało 40 -45 mm. W uciętej rurze należy wywiercić otwór do wkręta zabezpieczającego. Na zamontowane rury nasunąć wodzik foka tuleją prowadzącą ku dołowi. Zdjąć pierścień ochronny z korka szczytowego, osadzić go w rurze i zabezpieczyć wkrętem. Osadzić na korku pierścień ochronny i umocować dwoma wkretami.

Rolkę zwrotną fału foka należy umieścić na maszczie na takiej wysokości aby po podniesieniu foka, odcinek fału od wodzika do rolki zwrotnej tworzył ze sztagiem kąt ~ 20 stopni. Długość foka po liku przednim należy tak dobrać aby po pozostawieniu foka wodzik nie dochodził do kołnierza korka szczytowego.

Nieprzestrzeganie podanych wskazówek może spowodować nawijanie się fału na rurę rolera i uniemożliwić korzystanie z niego.

Na szpulę rolera nawinąć linę szotową w takim kierunku aby wybieranie szota powodowało obrót rolera w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, patrząc od strony topu masztu.

Producent życzy użytkownikom dużo przyjemności i udziela gwarancji na sprawne działanie urządzenia na okres 1 roku od daty zakupu.powrót do poprzedniej strony


Telefony

tel./fax: 052 384-31-03
mobile: 602-579-094
mobile: 608-419-235

Biuletyn

Chcesz otrzymywać biuletyn?

Zapisz Wypisz

Strona główna | O firmie | Oferta | Serwis | Realizacje | Referencje | Certyfikaty | Aktualności | Kontakt | Polityka prywatności